top of page

История на МРАМ

 

Днес в повечето страни, под разнообразни форми,  съществуват програми или институти, които целят да улеснят контакта между най-маргинализираните общности и различните институции. В България също съществуват примери в тази посока. Най-популярният сред тях е моделът на здравните медиатори, който макар и с различен успех, в отделните части на страната, работи вече 15 години, а от 2005 г. е институционализиран, чрез квалифицирането на здравните медиатори, като професия. С различна ефективност са въведени трудовите медиатори, помощник-учителите и помощник-възпитателите. Създаването на всички тези длъжности е насочено към пълноценното включване на ромите в гражданския живот на страната. Тези общностни посредници обаче не покриват най-широката необходимост и същевременно най-важна предпоставка за превръщането на маргинализираните жители на България в равноправни и активен гражданин, а именно нуждата от равноправно и ефективно общуване с публичните институции в страната.

 

През 2010 г. „Българският институт за правни инициативи” с партньорството на правната клиника към Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий” отваря специализирани приемни в градовете Велико Търново, Горна Оряховица и Лясковец, където се обслужват и консултират по правни и административни въпроси граждани от най-бедната част от населението, предимно от ромски произход. Една година по-късно, въз основа на дейността на тази специализирана правна клиника, е направена оценка на плюсовете и минусите от подобен подход на правно подпомагане на ромското население и през 2011 г. дейността й е разширена на територията на гр. Варна. Тук в проекта е включена асоциация „Човешки права стъпка по стъпка”, като е променена организацията на самото предоставяне на правната и административна помощ. Разработен е моделът на мобилните правни клиники, който стои в основата на представената в тази методология фигура на ромския административен медиатор(РАМ).

 

В рамките на мобилната правна клиника в град Варна са отворени консултативни приемни в кварталите с компактно ромско население – „Аспарухово”, „Максуда” и „Владиславово”. Към тях са назначени представители на местната ромска общност, с добра административна грамотност, и ползващи се с доверието на своите съкварталци. В своята дейност те са подкрепяни от услугите на професионален адвокат. С промяната на подхода на осъществяването на административната помощ, чрез привличането на вътрешни за общността хора, сериозно се повишава и нейния успех. Консултативните приемни на правната клиника, както и нейните представители бързо стават разпознаваеми и популярни в ромските махали.

 

Постепенно в този процес активно се включи и администрацията на община Варна. Така, благодарение на ползотворното сътрудничество между неправителствените организации, местните общности и общинските власти, за 2 години над 1200 човека от ромски произход получават адекватна правна помощ и съдействие при административното им обслужване. В рамките на това взаимодействие е разработен и моделът на административния ромски медиатор. За успеха на това начинание говори факта, че разработеният в България модел е приет и от някои от партньорските организации в рамките на проекта и пилотно е приложен в някои от съседните страни. 

bottom of page